Historie POI POI

Z legend ze země Pána prstenů

Příběhy o původu poi se vypráví v legendách kmenů původních obyvatel ostrovů Nového Zélandu, hrdého národa Maorů. Kultura tohoto lidu, která naštěstí i navzdory působení evropského kolonialismu přežívá dodnes, je typická svým pestrým oblečením, tetováním, hudbou a válečnickou tradicí. Diváci rugby možná znají moderní podobu bojového tance „haka“, kterým dodnes novozélandské rugbyové družstvo nahání strach svým protivníkům. Typické postoje vyjadřující sílu, výhružná gesta, děsivou mimku obličeje s vyplazeným jazykem a hromadný pokřik využívali odpradávna maorští muži ke zvýšení vlastní odvahy a zastrašení protivníka před nadcházející bitvou.

maori-583175_1280

Kdo by se tedy divil, že i mírumilovný tanec poi je nějak spojený s válečným řemeslem. Podle pověstí byly totiž „poi poi“ původně koše na přenášení vajec ptáka Moa naplněné velkými kameny, kterými mladí bojovníci kolem sebe kroužili a mávali, aby zvýšili svou sílu a obratnost v zacházení se zbraní. Při boji pak sloužily k zachytávání končetin a strhávání protivníků na zem. Pravdou ale je, že každý kmen vypráví legendy o původu poi trochu rozdílně, stejně tak uvádí i jejich možné i nemožné využití.

Maorové totiž nebyli jen válečníci. K jejich životu neodmyslitelně patřil tanec, zpěv a zábava, zejména u příležitosti různých rituálů, což by mohly i být i případy pojídání evropských kolonizátorů, ale o tom v souvislosti s poi nemáme žádné informace. Právě v této oblasti, tedy estetickém pohybu, vynikaly nejvíce ženy, jak už to tak obyčejně bývá. Místo kamenů však maorské děvy plnily své poi lehkým materiálem, nejčastěji sušenými travinami, a jejich precizně sladěným skupinovým pohybem spolu se svůdným tancem vyprávěly příběhy o odvaze a velkých činech odpočívajících bojovníků.  V této podobě se od v 19. století stal tanec poi hlavním symbolem kulturního dědictví Maorů a jejich těžce znovunabyté národní hrdosti.

maori-89317_1280

V přibližně stejnou dobu vyrazilo i umění poi na svou dlouhou pouť světem. Akrobaté a kejklíři je velice rychle převzali do svých žonglérských představení a postupně je rozšíříli o škálu pohybů z jiných oblastí, nejčastěji bojových umění.

Nevíme, zda se stalo díky inspiraci z indických ohnivých tanců či pouhou náhodou, ale někdy v této době poi také poprvé zahořely plamenem a získali svou divácky nejatraktivnější podobu, fire poi. Moderní doba krásu tance se světlem ještě rozšířila o využití LED zářivek a laserů. A svět poprvé spatřil světlo light-show.

fireshow, firepoi, skupina ZAPOI - Vojta Stolbenko, Pavel Digrin, Lucie Èernochová, Michael Bartizal, Praha, 7.4.2015, oheò,_DSC4281