Co je POI POI?

POI SPINNING

„Poi spinning“ je novodobá forma tradičního maorského tance s „poi-poi“, jazykem původních obyvatel Nového Zélandu zcela prozaicky – s „míčky na provázku“. Spojením taneční choreografie, akrobatických prvků a současného vytváření nejrůznějších geometrických obrazců či triků s poi poi drženými v oběma rukách kolem sebe tanečník vytváří doslova vír pohybů.

Photo 22.05.14 20 01 15

Kroužíme a kroužíme a kroužíme…zkuste si to!

Poi poi (poi twirling) je, jak už v náznaku zanělo, spojení tance či volného pohybu a, řečeno s rezervou, žonglování s míčky či jakýmkoliv předmětem připevněným na lanku. Zde bychom ale také nebyli přesní, protože poi můžete potkat i v podobě sáčků (sack poi) plněným měkkým materiálem, plyšových hraček na řetízku, LED zářivek na silikonových vláknech. Fantazii se prostě meze nekladou, hlavně, aby „to kroužilo“.  Pohyb tanečníka je sice nikým a ničím neurčený, každý má možnost se realizovat dle svého gusta i dovedností, na druhou stranu právě vytváření geometrických tvarů při tanci, tzv. technických triků s poi, již určité zákonitosti má. Prvním zákonem jsou, překvapivě, kruhy. „Nerušte mi mých kruhů! (noli tangere circulos meos!) vykřikl prý jeden z nějznámějších poikařů starověku, Archimedes, když jej při pravidelném tréninku v Syrakuském parku vyrušila římská armáda (více o historii poi zde). A je to tak.

spiral-498308_1280

Jedinou podstatou poi spinningu jsou kruhy. I když je to pro diváka často nepředstavitelné, komplikované obrazce , nejsou ničím jiným než vytvářením úplných či neuplných, souběžných či protichůdných kruhů s poi. A k tomu je samozřejmě ještě třeba započítat i vlastní kruhy vykonávané rukou, která je drží… Nerozumíte? Anebo vám to přijde snadné?

Tak schválně. Vezměte si do ruky cokoliv, čím můžete „kroužit“ a udělejte jeden kruh vedle těla bez pohybu ruky. Šlo to? Fajn! A teď zkuste ruku před sebe natáhnout a stále kroužit…Pořád to jde? No skvěle? A nyní prosím udělejte rukou za současné rotace provizorní poiky jeden kruh dopředu, a pokud jste to zvládli, tak bez změny směru kroužení vaší pomůcky i jeden kruh zpět. A dokola. Poud jste došli až sem, začínáte chápat, v čem leží podstata poi spinnningu. Je jednoduchý. Ale rozhodně není snadný.

Kruhy tady, kruhy tam, co já s nima udělám…

Poi spinning se po celém světě šíří živelně jako lavina. Bez marketingu, bez velkých jmen propagujících novou formu fyzického cvičení.  Nekonají se v něm soutěže, nemá vítěze ani poražené, přes to všechno se počet jeho příznivců šplhá již přes miliony. Poi dobyly australské i kalifornské pláže, najdete je v parcích světových metropolí i na prknech špičkových artistických show. Staly se běžnou součástí života lidí hledajících ničím neomezený kreativní způsob rozvoje kondice těla i mysli.

fireshow, firepoi, skupina ZAPOI - Vojta Stolbenko, Pavel Digrin, Lucie Èernochová, Michael Bartizal, Praha, 7.4.2015, oheò,

Poi spinning se dá provozovat kdekoliv, v kterémkoliv věku a je naprosto nenáročný na vybavení i prostředí. Vlastní poi si může kdokoliv vyrobit za pár korun třeba z míčků. Naučit se pak samotné základy geometrických „triků“ je velice snadné a příprava začátečníků obvykle netrvá déle než tři měsíce, což je čas, který lidský mozek potřebuje k zažití nových pohybů. Učit lze i z pohodlí domova díky mnoha výukovým videím, která jsou k nalezení na internetu.

Forma tanečního projevu není nijak předepsaná. Poi spinning do sebe díky této otevřenosti doslova nasál mnoho dalších prvků z jiných sportů, ať již bojových umění, akrobacie, jógy či samotného moderního tance. S trochou nadsázky se dá říct, že každý, kdo jej zkusí, přináší něco nového. K vidění jsou jak dynamické choreografie v ničem si nezadající s bojem, tak něžná až baletní vystoupení či osamělé meditační sestavy na pomezí tai-chi. Samotné prvky prováděné s poi pak celý pohyb jěště  umocňují a dokonale doplňují.

To pravé kouzlo poi spinningu ale leží v jeho schopnosti doslova spojovat lidi radostí z objevování a svobody pohybu.

Zapoiený mozek – POI, meditace a relaxace

Poi spinning je neodmyslitelně spojený s hravostí, rozvíjením nových dovedností a posouvání vlastních hranic možného. S tím úzce souvisí i jeho pozitivní vliv na rozvoj mysli a duševních schopností.

Lidský mozek se totiž neumí současně vědomě zaměřit na vykonávání více než tří pohybů najednou. Při poi spinningu jich v jednu chvíli vykonáváte často dvoj- či trojnásobek. Jak je to možné?

Během tréninku se totiž stávají součástí tzv. pohybové paměti těla, čímž se rozvíjí spolupráce levé i pravé poloviny mozku, a tvoří nová spojení neuronů. Při samotném výkonu je tak mysl tanečníka úplně vyprázdněná, uvolněná a dokonale relaxovaná. Pocit, který se v tomto dostavuje, je blízký stavům zažívaným při cílené meditaci. Jedná se o známý efekt vědomí „teď a tady“, vědomí jednoty se světem a přítomností. POI spinning je tedy dynamickou meditací a díky tomuto efektu má umění poi nezanedbatelný vliv na redukci stresu, zlepšení koncentrace a známé jsou i jeho přínosy v řešení psychických problémů či poruch pozornosti. Ze zkušeností s tréninkem dětí vychází poi jako ideální aktivita uspokujující touhu po hravosti, rozšiřující tvůrčí potenciál dítěte a jeho samostatnost.

POI spinning přímo rozvíjí či ovlivňuje:

- koordinaci pohybů

– schopnost cíleného uvolnění svalových skupin

– spolupráci levé a pravé poloviny mozku

– neuromotoriku a rovnováhu

– orientaci v prostoru

– kreativitu

– schopnost cílené relaxace

…a vaše okolí

 

Photo 22.05.14 20 04 33

Mnoho tváří POI

POI rozlišuje mnoho forem – ať již hromadnou zábavu s přáteli v parku či na pláži, osamělou relaxaci manažera mezi schůzkami – či vlastní profesionální umělecké performance se světlem (LED POI) a hořícími poi (fire POI).

Poslední jmenovaná varianta je v našich programech přístupná pouze umělcům s minimálně roční praxí, po složení bezpečnostních zkoušek a pod odborným dozorem (samozřejmostí je věk umělce nad 18 let či písemné svolení a přítomnost zákonného zástupce).

E RERE TAKU POI! Leťte mé POI!